top of page
20191024_150819.jpg

1Wzorzec FCI nr 347BIAŁY OWCZAREK SZWAJCARSKI(Berger Blanc Suisse, White Swiss Shepherd Dog)

Kraj pochodzenia: Szwajcaria

Data publikacji obowiązującego wzorca: 04.07.2011

Użytkowanie: Pies do towarzystwa i rodzinny.

Klasyfikacja FCI: Grupa 1 - Psy pasterskie i zaganiające.

Sekcja 1 - Psy pasterskie.

Bez prób pracy

 

.RYS HISTORYCZNY:Białe owczarki rozwijały się stopniowo jako odrębna rasa w USA i Kanadzie.Pierwsze ich egzemplarze sprowadzono do Szwajcarii w latach siedemdziesiątych zeszłego wieku. Urodzony w USA 5 marca 1966 roku pies o imieniu Lobo może być uznany za „ojca” rasy w Szwajcarii. Jego potomkowie, wpisani do szwajcarskiej księgi rodowodowej (LOS), i kolejne psy sprowadzone z USA i Kanady, dali początek licznej grupie białych owczarków. Obecnie psy te,o pochodzeniu znanym od kilku pokoleń , znane są w całej Europie. Od 1991roku rasa uznana jest w Szwajcarii.

WRAŻENIE OGÓLNE: Mocny, dobrze umięśniony pies średniej wielkości, o średnio mocnym kośćcu i wydłużonej, eleganckiej sylwetce. Biały owczarek ma stojące uszy, sierść długą lub krótką, zawsze z podszerstkiem.

WAŻNE PROPORCJE:Sylwetka umiarkowanie prostokątna: stosunek długości tułowia (mierzonej od stawu barkowego do guza siedzeniowego) do wysokości w kłębie jak 12 : 10.Długość kufy od trufli nosa do stopu nieco większa od długości mózgoczaszki,mierzonej od stopu do guza potylicznego.

ZACHOWANIE/TEMPERAMENT: Żywy, nigdy nie nerwowy, czujny. Łatwy do ułożenia, lubiący działanie, przyjacielski, ale nie przesadnie wylewny, umie zachować się w każdej sytuacji, przywiązany do właściciela, nigdy nie lękliwy lub agresywny bez powodu. Wesoły i łatwo uczący się pies pracujący i sportowy, nadający się do najrozmaitszych zadań. Wysoka inteligencja społeczna pozwala mu łatwo przystosowywać się do wszystkich sytuacji i wydarzeń.

bottom of page